Kuchyň je srdcem každé domácnosti, ale zároveň je to místo, které se velmi rychle zašpiní. Mastnota, zbytky jídla, skvrny a nečistoty se objevují téměř po každém vaření. Mnoho komerčních čisticích prostředků obsahuje agresivní chemické látky, které mohou být škodlivé pro zdraví i životní prostředí. Naštěstí existují přírodní a ekologické alternativy, které jsou stejně účinné, ale mnohem šetrnější.
Proč čistit kuchyň bez chemie?
Běžné čisticí prostředky často obsahují látky, které mohou způsobovat podráždění kůže, dýchacích cest nebo očí. Některé z nich jsou dokonce spojovány s vážnějšími zdravotními problémy při dlouhodobém vystavení. Navíc tyto chemikálie končí v našem vodním systému a mohou mít negativní dopad na životní prostředí.
Přírodní čisticí prostředky jsou bezpečnější pro vás, vaši rodinu i domácí mazlíčky. Jsou obvykle vyrobeny z běžných surovin, které pravděpodobně již máte doma, takže jsou i ekonomičtější volbou.
Základní přírodní čisticí prostředky
Než začneme s konkrétními postupy, pojďme si představit základní suroviny, které budeme potřebovat:
- Ocet - skvělý dezinfekční prostředek a odstraňovač vodního kamene
- Jedlá soda - účinný abrazivní prostředek na odolné nečistoty
- Citronová šťáva - přírodní bělidlo a prostředek proti mastnotě
- Olivový nebo kokosový olej - na čištění a leštění dřevěných povrchů
- Esenciální oleje (např. citronový, tea tree) - pro příjemnou vůni a dezinfekční účinky
Čištění jednotlivých částí kuchyně
Kuchyňská linka a pracovní plochy
Pro běžné čištění pracovních ploch a kuchyňské linky si připravte roztok z jedné části octa a jedné části vody. Přidejte několik kapek esenciálního oleje pro příjemnou vůni. Tento roztok nastříkejte na povrchy a otřete čistým hadříkem.
Na odolnější skvrny a mastnotu vytvořte pastu z jedlé sody a vody. Naneste na problematická místa, nechte několik minut působit a poté jemně vydrhnout houbičkou nebo kartáčkem. Nakonec opláchněte čistou vodou a osušte.
Dřez a baterie
Dřez je často plný skvrn od jídla, vodního kamene a bakterií. Pro základní čištění posypte dřez jedlou sodou a poté postříkejte octem. Vznikne šumivá reakce, která pomůže uvolnit nečistoty. Po několika minutách vydrhněte kartáčkem a opláchněte teplou vodou.
Na vodní kámen na baterii a okolí dřezu pomůže citronová šťáva. Naneste ji na postižená místa, nechte působit 10-15 minut a poté otřete vlhkým hadříkem. Pro lesk můžete baterie přeleštit suchým hadříkem.
Sporák a troubu
Čištění sporáku a trouby bývá jedním z nejnáročnějších úkolů v kuchyni. Na připálené zbytky jídla a mastnotu na sporáku vytvořte hustší pastu z jedlé sody a vody. Naneste na znečištěné plochy, nechte působit alespoň 15 minut a poté vydrhnete houbičkou. Na obzvláště odolné nečistoty může pomoci nechat pastu působit přes noc.
Pro vnitřek trouby smíchejte 1/2 hrnku jedlé sody s několika lžícemi vody, abyste vytvořili hustou pastu. Rozetřete ji po celém vnitřku trouby (vyhněte se topným tělesům) a nechte působit několik hodin nebo přes noc. Poté otřete vlhkou houbou a opláchněte.
Lednice
Pro čištění lednice připravte roztok ze 2 lžic jedlé sody a 1 litru teplé vody. Tímto roztokem vytřete vnitřek lednice, včetně polic a přihrádek. Jedlá soda nejen čistí, ale také absorbuje pachy.
Na odolnější skvrny použijte pastu z jedlé sody a vody. Po vyčištění můžete do lednice umístit malou misku s jedlou sodou, která bude i nadále absorbovat nežádoucí pachy.
Mikrovlnná trouba
Pro snadné čištění mikrovlnné trouby vložte do misky půl hrnku vody a přidejte 2 lžíce octa nebo šťávu z poloviny citronu. Mikrovlnnou troubu zapněte na 2-3 minuty, až se voda začne vařit a vytvoří páru. Nechte misku v zavřené mikrovlnné troubě ještě asi 5 minut. Pára změkčí zaschlé nečistoty, které pak snadno otřete vlhkým hadříkem.
Dřevěné prkénko a náčiní
Dřevěná prkénka a náčiní vyžadují speciální péči. Po každém použití je důkladně umyjte horkou vodou a přírodním mycím prostředkem. Pro dezinfekci můžete použít půlku citronu, kterou potřete povrch prkénka a necháte působit několik minut před opláchnutím.
Jednou za čas je dobré dřevěné prkénko důkladněji ošetřit. Posypte ho hrubou solí, vydrhněte polovinou citronu a nechte několik minut působit. Poté opláchněte a nechte uschnout. Pro údržbu a ochranu dřeva aplikujte tenkou vrstvu kokosového nebo minerálního oleje.
Týdenní rozvrh úklidu kuchyně
Pro udržení čisté kuchyně je nejlepší strategií pravidelný úklid. Zde je jednoduchý týdenní rozvrh:
- Denně: Utírání pracovních ploch, čištění dřezu, umývání nádobí
- 2x týdně: Vytření podlahy, utření spotřebičů zvenčí
- 1x týdně: Vyčištění mikrovlnné trouby, vytření vnitřku lednice
- 1x měsíčně: Důkladné čištění trouby, odmrazení mrazničky, čištění za a pod spotřebiči
Závěr
Čistá kuchyň bez použití agresivních chemikálií není jen snem, ale snadno dosažitelnou realitou. S několika základními přírodními prostředky a trochou pravidelné péče můžete mít kuchyň, která nejen vypadá a voní skvěle, ale je také zdravějším místem pro vás a vaši rodinu.
Pokud vám však chybí čas nebo energie na pravidelný úklid, neváhejte se obrátit na profesionály. Naše úklidová služba Čistíme s úsměvem nabízí také ekologický úklid s využitím šetrných čisticích prostředků.